Základní informace o australákovi

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je australský ovčák zařazen do skupiny I. - Ovčáčtí a honáčtí psi, sekce 1 - Ovčáci, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je AO, ale často se používá i AUO. Původním využitím to byl hlídač ovcí, dnes společník, hlídač, záchranář. Australský ovčák se také používá ke psím sportům jako je agility, frisbee, dogdancing nebo treibball.

Popis australáka

Australský ovčák je silný, robustní pes, úměrný vzrůstem. Formát těla je lehce obdélníkový, hlava velikostí ladící s tělem, silná, suchá a stejně dlouhá jako široká. Čenich je u black-trikolor a blue-merle psů černý, ale u red merle a red-tricolor hnědý. Oči jsou mandlového tvaru a mohou být hnědé, jantarové nebo modré. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, střední velikosti a poměrně vysoko nasazené. Ocas je rovný, přirozeně dlouhý nebo přirozeně krátký, je-li kupírovaný, jeho délka nepřesahuje 10 cm. Srst je jemná, hustá a středně dlouhá.

Povaha australáka

Jsou to hraví, přítulní psi, jsou velice poslušní a rychle se učí. Mají silně vyvinutý obranný pud a instinktivně pasou (mohou se snažit pást i lidi nebo jiné psy, což se u nás stalo a Grace pase i kočku). S lidmi i zvířaty snáší dobře. Australský ovčák je vhodný především, pro život na venkově, ale i dobře si zvykne ve městě. Má rád hodně prostoru a miluje plavání. Možná ze všeho nejraději má ale rád běhání vedle koně. Není to plemeno, které by mohlo být samotné na zahradě nebo v kotci, protože je velmi společenské.

Základní péče o psa

Srst stačí vyčesávat jednou za týden, v době línání častěji. Australský ovčák potřebuje časté vycházky a hodně pohybu, takže je vhodné sebou brát něco na aportování, protože je to přirozený aportér. Obecně se dá říci, že potřebuje, abyste se mu věnovali několik hodin denně. Toto plemeno je zatížené některými genetickými vadami, které se mohou, ale nemusí projevit. Jde především o nemoci očí, dysplazii kyčelního kloubu a epilepsii. Proto jsou povinná vyšetření při uchovnění psa.

 

galery

galery

galery

 

Fotogalerie ausíků >>

Naposledy změněno sobota, 02 duben 2016 19:25
zpátky nahoru